JAK MÁ SEDĚT PÁNSKÝ OBLEK
Manuál od Kláry Klempířové


Pokud patříte mezi muže, kteří ke svému úspěchu využívají formální styl, tak čtěte dál – máme pro vás tipy a rady, jak působit co nejlépe.

Jakou barvu obleku zvolit? Jak dlouhé má být sako a kalhoty? Jaké doplňky a košile se k obleku hodí?

Pravidel v byznyse je víc než dost a pokud chcete mít úspěch, je potřeba se jimi řídit.
Pojďme si nejprve ujasnit, co patří mezi klíčové prvky profesního šatníku. Tmavý oblek se světlou košilí s polobotkami a páskem. Kravata je pro někoho nezbytným doplňkem, pro jiného příležitostným. V dnešní uvolněné době je v mnoha případech přípustná rozhalenka.Oblek pro pravého gentlemana

Černý oblek je považovaný za nejformálnější metu, proto si ho schovejte pro večerní příležitosti, na den by mohl působit příliš tvrdě. Tmavě modrý je do práce lepší a univerzálnější, protože neuděláte chybu, když v něm vyrazíte i na večeři. Světlé obleky jsou brány jako letní a ty celoroční šedé, ty se nosí jen do 18. hodiny. Společenský oblek – smoking, ten se nosí až po 18. hodině.

Vedle barvy a materiálu věnujme zvláštní pozornost střihu, který by měl umět vykreslit souměrnou siluetu. V současnosti převládají obleky vyštíhlené (slim) i když v trendu jsou i uvolněné (oversize) modely, a vy si tak můžete vybrat ideál, který vám bude sedět nejlépe.

V M&S nabízejí čtyři základní střihy obleků:

SLIM FIT: úzký střih obepínající postavu
MODERN SLIM FIT: velmi úzký střih těšně obepínající postavu
TAILORED FIT: mírně projmutý střih, užší sako a zužující se kalhoty
REGULAR FIT: volně padnoucí střih, v oblasti hrudníku i pasuJak poznáte, že Vám oblek dobře sedí?

Nejprve zkontrolujte náramenici! Musí být přesně dlouhá, ani kratší – nakrabacená, ani delší – spadlá.
Pak zkontrolujte objem saka tak, že zapnete vrchní nebo prostřední knoflík, protože spodní knoflík nezapínáme nikdy. Pokud sako v této oblasti táhne a vytváří se vodorovné nabírání, pak je vám malé. Že je vám sako velké, poznáte snadno. Když pod sako v místě pod knoflíkem vsunete ruku, musí být prostor akorát na výšku vaší dlaně a ne více.
Délka rukávu i kalhot se nosí kratší, z rukávu musí vyčnívat manžeta košile aspoň 1,5 cm. Správně dlouhý rukáv by měl končit v místě, kde se ohýbá zápěstí. Optimální módní délka kalhot končí u přední části boty.


Košile

     I když se na trhu objevují různě vzorované košile, na poli byznysu doporučuji nosit převážně jednobarevné nebo maximálně s tenkým svislým proužkem. Bílá je sázkou na jistotu, ta sluší každému muži nejvíc. Skvěle působí též bleděmodrá. Formální košile by totiž měla být vždy světlejší než sako i než kravata.

Kravata

Ta by měla ladit nejen s košilí a oblekem, ale i s pletí. Opáleným mužům sluší mnohem více barev než mužům světlým, kteří by se studenými, např. zelenými odstíny, mohli působit unaveně. Vzory vybírejte raději decentnější. Šířka kravaty je přímo úměrná šířce klopy.

Obuv

Černé šněrovací polobotky jsou univerzální. Další, zajímavější variantou jsou hnědé polobotky, kterými stylově doladíte jak tmavěmodrý, tak šedý oblek. Důležité je, aby boty ladily s páskem. Nikdy si nesmíte brát k černým botám hnědý opasek a obráceně.

Ponožky

Tím, že se nosí kratší kalhoty, přiznávají se ponožky více než dříve. Dejte si záležet na jejich kvalitě a barvě. Ve formálním stylu nejsou dovolené výstřednosti, a proto volte ponožky nebo podkolenky tmavé, v odstínu, který bude ladit k botám.

Kapesníček

Odvázat se můžete na takovém detailu, jakým je kapesníček. Podtrhne vaší individualitu a osvěží jednobarevný outfit. Nosí se s kravatou i bez a nikdy by neměl být ze stejného materiálu ve shodném provedení jako kravata.


Ukažte svůj styl vhodnými doplňky

Oblek je pro byznysmena uniformou. Rozlišujícími znaky individuality jsou styl a střih obleku, materiál, z kterého je ušitý, osobité doplňky a v neposlední řadě to, jak padne.

V M&S pro Vás mají širokou škálu obleků i doplňků a navíc vám kvalifikovaný personál rád poradí, co je zrovna pro Vás to pravé.


Přeji mnoho úspěchů! V krásném obleku to půjde snáze ☺

Vaše Klára Klempířová

*Dostupnost produktů se může v jednotlivých prodejnách lišit.